Lokalizacja przy ulicy Rocha 6 w Pabianicach to doskonała baza wypadowa do zwiedzania miasta i okolic.
Położony jest w odległości około 1,5 km od ulicy Rocha 6. To tu bije zielone serce Pabianic i tu znajdzie się miejsce na chwilę relaksu i oddechu od codziennego zgiełku. Spacerując alejkami parku, można podziwiać starodrzew, odpocząć na ławce lub po prostu cieszyć się bliskością natury. Park oferuje również plac zabaw dla dzieci, co czyni go doskonałym miejscem na rodzinny wypoczynek. To idealne miejsce na poranny jogging, popołudniowy spacer lub wieczorny relaks. Park, malowniczo położony nad brzegami rzeki Dobrzynki, a jego historia sięga 1901 roku
Lubisz zwiedzać stare dwory? W Pabianicach znajdziesz prawdziwą perełkę wśród zabytkowych budowli regionu. Dwór Kapituły Krakowskiej wybudowany w latach 1566-1577. Ówcześni właściciele dworu - regensi kapituły krakowskiej - byli zarządcami dóbr pabianickich, co sprawia, że jest to jeden z najcenniejszych zabytków polskiej architektury XVI wieku. W 1833 rok dwór stał się ratuszem miejskim. Obecnie budynkiem zajmuje się Muzeum Miasta Pabianic.
Największy prywatny ogród w centralnej Polsce. Można tutaj podziwiać kwiaty z grup liliowców, powojników i róż. Samych odmkian róż jest tu ponad 158! Aflopark powstał na prywatnym terenie należącym do rodziny Furmanów. W sumie obejmuje powierzchnię 5 ha.
Położony przy ul. Grobelnej 2 kościół św. Mateusza to wyjątkowy przykład późnorenesansowej architektury sakralnej z końca XVI wieku. Wyróżnia go charakterystyczna wieża, ceglana bryła i piękne detale kamieniarskie. W środku zobaczyć można m.in. barokowy ołtarz, gotycką chrzcielnicę, zabytkowe organy i marmurowe epitafia. Kościół związany jest z ważnymi wydarzeniami historycznymi, a jego początki sięgają średniowiecza. To obowiązkowy punkt na trasie zwiedzania dla każdego, kto interesuje się historią i architekturą regionu.
Tuż za kościołem św. Mateusza, znajdują się największe w Pabianicach zabudowania pofabryczne, należące niegdyś do zakładów bawełnianych Krusche & Ender. Kompleks obejmuje przędzalnię cienkoprzędną z 1891 roku oraz położone w głębi budynki dawnej tkalni, farbiarni, bielnika, drukarni i apretury. W 1913 roku firma Krusche & Ender była czwartym co do wielkości przedsiębiorstwem branży bawełnianej w Królestwie Polskim. Jej produkty były znane z wysokiej jakości i zdobywały liczne nagrody na wystawach międzynarodowych, m.in. w Petersburgu, Wiedniu i Paryżu. Do dziś kompleks zachowuje historyczny charakter przemysłowej architektury z końca XIX wieku i jest istotnym punktem na mapie dziedzictwa przemysłowego Pabianic.
Historia Parku Wolności sięga lat 20. XX wieku, kiedy to miasto wykupiło teren od Niemieckiego Towarzystwa Strzeleckiego, działającego tu od połowy XIX wieku. Park, oficjalnie otwarty w 1929 roku, szybko stał się ważnym miejscem spacerów i wydarzeń kulturalnych. W okresie międzywojennym był ogrodzony, z trzema bramami wejściowymi, czterema stawami, alejkami i kortami tenisowymi. W czasie II wojny światowej był niedostępny dla Polaków, ale ocalał bez większych zniszczeń. W latach 70. dobudowano amfiteatr i uruchomiono „ścieżkę zdrowia”. Dziś park zachwyca leśnym klimatem i bogatą roślinnością – rosną tu dęby szypułkowe i czerwone, lipy drobnolistne, jesiony wyniosłe i imponujący wiąz szypułkowy. Znajdziesz tu również wybieg dla psów i nowoczesną ścieżkę edukacyjną.